Kurumsal Güvenlik Çözümleri

Yangın İhbar ve Acil Anons Sistemleri

Yangın ihbar sistemleri, acil anons sistemleri ve yangın alarm sistemleri olası bir yangın durumunda binanın acil olarak terk edilmesinde, itfaiye ekiplerinin hızla haberdar edilmesinde ve yangına hızla müdahale edebilmesinde kritik öneme sahip olan güvenlik sistemleri arasında yer almaktadır.

Yangın alarmları, olası bir yangın durumunu daha başlangıç anında tespit ederek ilgili birimlere sinyal göndererek hızlı ve erken müdahale imkanı sağlayarak olası can kayıplarının önüne geçen yangın söndürme sistemleridir. Yangın alarm sistemleri veya yaygın kullanımıyla yangın ihbar sistemleri, olası bir yangın durumunda tehlikeli olan birimleri devre dışı bırakarak yangının hızla yayılmasının önüne geçmektedir. Böylece binanın tahliyesinde zaman kazandırmaktadır. Birbirinden değişik algılama özelliğine sahip olan yangın ihbar sistemleri, ev, ofis, plaza ve iş merkezi gibi iş yerleri, kamu binaları, fabrika, okul, hastane, alışveriş merkezi, mağaza, stadyum, spor salonu, yüzme havuzları, sosyal tesisler vb. gibi tüm benzer alanlarda kullanılmaktadır. Okul, hastane, alışveriş merkezi vb. gibi insanların yoğun olarak bulunduğu binalarda yangın ihbar sistemlerinin bulunması hayati bir zorunluluk olarak görülmektedir.

Acil anons sistemleri ise, yangın, deprem vb. olası bir güvenlik ihlalinde ve acil durumlarda insanların tahliyesini sağlamak amacıyla kullanılan güvenlik sistemidir. Yangın, deprem, sel, terörizm vb. güvenliği teklikeye düşüren durumlarda bina tahliyesini hızlı, güvenli ve sağlıklı sağlamak hayati öneme sahiptir. Tahliyenin kontrollü olarak yönetilmesi bu tür hayati tehlikenin bulunduğu güvenlik ihlallerinde zor olabilmektedir. Acil anons sistemleri insanların tahliyesinin kontrollü olarak yönetilmesinde kullanılan etkili güvenlik sistemleri arasında yer almaktadır. Özellikle Hastane, okul, alışveriş merkezi, havaalanı vb. farklı demografik özelliklere sahip ve/veya fiziksel engel bakımından farklı olan kalabalıkların bulunduğu alanlarda acil anons sisteminin anlaşılır olarak  kullanılması ve bina tahliye yönetiminin düzgünce yapılması kritik öneme sahiptir.

Okul, hastane, kamu binası, işyeri, fabrika, spor tesisi, alışveriş merkezi, otel vb. alanlarda acil anons sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”  gereğince 200 yataktan fazla kapasiteli tüm otellerde, hastanelerde, 5000 m2’den büyük yapı inşaat alanı bulunan tüm yapılarda ve yüksekliği 51.5 metreyi geçen tüm binalarda acil anons sisteminin kullanılması zorunludur.

Biz Sizi Arayalım

Bilgilerinizi bırakın, müşteri temsilcimiz sizi arayıp sorularınızı yanıtlasın.

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.